عنوان : تفكیك ۶درصدی پسماند خشك در خط پردازش مركز دفن شهرسمنان
کد خبر : ۱۲۳۶۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۹/۰۸ 
ساعت : ۱۱:۵۳:۲۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

ماهانه 6درصد  تفکیک پسماند خشک در مرکز دفن پسماند تر

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از تفکیک 6 درصدی پسماند خشک در خط پردازش مرکز دفن پسکماند تر خبر داد.

حمیدرضا پیوندی گفت: در شهر سمنان سرانه تولید زباله هرشهروند سمنانی بصورت میانگین روزانه 600 گرم  و میزان زباله شهر سمنان با توجه به آمار201 نفری جمعیت برپایه سرشماری کشوری زباله های پذیرش شده در ایستگاه  موقت هرشب به 100 تن میرسد که مواد زائد جامد و پسماندها  پس از انتقال به مرکز دفن و جداسازی شیرابه ها در سپتیک با یک دستگاه لودر وارد خط پردازش می شوند .

وی درادامه با تاکید بر اهمییت تفکیک زباله  بیان داشت: در ماه آبان ماه در خط پردازش مرکز دفن پسماند تر 4هزار و500کیلوگرم حلب، 10هزارو900کیلوگرم PET و 24 هزار و 100 کیلوگرم کارتون و 9هزار و 950 کیلوگرم پلاستیک در خط پردازش توسط 16 نیروی انسانی  جداسازی  شدند.

پیوندی درخصوص اهمیت تفکیک زباله از مبداء عنوان کرد: با اشاره  به اهمیت بازیافت و به دنبال آنالیز مواد زائد جامد شهر سمنان  کاغذ، کارتون، مقوا ، پلاستیک، pet، آهن ،چودن،آلومینیوم، روی و حلب می باشد که طرح تفکیک زباله از مبدأ ظرفیت اقتصادی نهفته در خود دارد . تفکیک زباله در مبدأ شروعی است برای ورود به یک مسیر سبز و اگر زیرساخت و تمرکز مدیریت شهری و زیست محیطی به تعمیق و اشاعه فرهنگ تفکیک از مبدأ مبتنی باشد، هزینه های مادی و معنوی مدیریت پسماند در دیگر مراحل مدیریتی بخصوص جمع آوری و حمل ونقل زباله‌ها به حداقل می رسد. چرا که ضرورت انکارناپذیر به نام «مراقبت از محیط زیست» در مسیر مدیریت صحیح پسماند تنها و تنها از راه الگوی موفق تفکیک از مبدأ و بازیافت محقق می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند  در ادامه  افزود: خط پردازش در سایت مرکز دفن در سال 90  احداث شد و در سال 92 با ساخت اتاق نگهبانی  و محل استقرار و استراحت کارگران و را ه اندازی باسکول 50تنی و دیوارکشی سکو تخلیه پسماند تر ، اجرای سپتیک جهت هدایت شیرابه ها به مخزن ویژه قبل از ورود پسماندها به خط پردازش و نصب دستگاههای جدید  در خط پردازش و بکارگیری نیروهای انسانی بیشتر فعالیت خود ر بصورت رسمی فعال  و مشغول به کار می باشد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد : مدیریت مطلوب پسماندهای شهری تنها درصورتی عملی می شود که شهروندان نیز در آن مشارکت داشته باشند؛ مشارکت شهروندان در امور مدیریت پسماندهای شهری و خانگی  زمانی تحقق می یابد که شهرنشینان از حالت فردی که صرفاً در مکانی به نام شهر زندگی می کنند درآیند و به شهروند تبدیل شده و به مشارکت توسعه ای دست یابد. علاوه بر مشارکت مردمی، یکی دیگر از کلیدهای موفقیت سیستم مدیریتی پسماند، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مردمی می باشد. لذا، تمهیدات مدیریتی این سازمان در زمینه تفکیک زباله از مبداء می توان به  فعالیت یازده غرفه بازیافت  و نصب 438 مخزن پسماند خشک ،گردش 45 خودروی متحدالشکل و کدگذاری شده ویژه جمع آوری پسماند خشک در سطح شهر ، آموزش چهره به چهره  و آموزش مدارس و پیش دبستانی های سطح شهر سمنان بصورت منظم و پخش آگهی های رایودیی و تلویزیونی اشاره کرد که امید است با جدی گرفتن موضوع محیط زیست و فرهنگ سازی در بخش های مختلف، زمینه ی سالم سازی محیط را برای زندگی خود و فرزندانمان فراهم کنیم.

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0